PROGRAMY EDUKACYJNE


Idź do treści

Przywróćmy pamięć

20-06-2016r.

Gimnazjum Nr 13 na gali finałowej projektu „Przywróćmy Pamięć”

W poniedziałek 13 czerwca 2016r. Małgorzata Kozera wraz z ekipą filmową przybyła do naszej szkoły, aby nagrać reportaż z realizacji działań podejmowanych w ogólnopolskim programie „Przywróćmy Pamięć”. Na 56 szkół w Polsce, które dotarły do finału projektu, tylko trzy zostały wytypowane do reportażu, w tym nasze gimnazjum. Uczniowie wraz z opiekunem opowiadali o swojej kilkumiesięcznej pracy i dzielili się swoimi wrażeniami towarzyszącymi realizacji projektu.
Wykorzystaliśmy pobyt fachowców i podpytaliśmy o to, jak nagrywać materiały, jak przeprowadzać wywiady i jak patrzeć na przestrzeń tak, by w przyszłości udoskonalać nasze reportaże. Spotkanie uprzyjemniła nam Julka z IIIB, robiąc domowe ciasto z truskawkami, czym wszystkich miło zaskoczyła.
Z ekipą filmową ponownie spotkaliśmy się w środę 15 czerwca 2016r. na gali finałowej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Trzysta osób miało okazję obejrzeć uczniowskie projekty z całej Polski, w tym nasz, prezentujący Olsztyn. Uczniowie „Trzynastki” cieszyli się z zaproszenia i ciekawi byli przebiegu uroczystości..

Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania gości, wyróżnienia uczniów, opiekunów i szkół. Podczas gali finałowej, podsumowującej tegoroczny projekt „Przywróćmy Pamięć”, podziękowano zespołom uczniowskim, po czym rozpoczęto prezentację projektów. My pokazaliśmy Olsztyn z czasów przedwojennych i współczesnych. Miło nam było, że naszą pracę przyjechał zobaczyć wiceprezydent Olsztyna Jarosław Marek Słoma.
Następnie rozpoczęła się ceremonia wręczenia medali SPRAWIEDLIWY WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA. Doceniono tych, którzy pomagali i ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Wyróżniono Sabinę Irenę Czerkies oraz Halinę i Jerzego Wesołowskich.
Pani Halina Nowina-Konopka (ur. w Tarnowie) – architekt, polityk, poseł na Sejm wspólnie z bratem Mariuszem Wesołowskim, w imieniu swoich rodziców, którzy w czasie wojny ocalili Augustę Mandel (Goldberg), odbierała z rąk J. E. Ruth Cohen (wiceambasador Izraela) medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Obecna edycja programu „Przywróćmy Pamięć” realizowana była przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w ramach partnerstwa z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.
Za cudowne przeżycia i docenianie naszej pracy dziękuję Fundacji Ochrony dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie.

Joanna Mieszczyńska
Opiekun projektu, Ambasador Muzeum POLIN w Warszawie

Nasze wrażenia:
Gabrysia: „Super było to, że jako pierwsi weszliśmy na scenę i zostaliśmy wyróżnieni”.
Ola: „Najciekawszym fragmentem gali było rozdanie medali Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.
Dominika: „Wzruszające były historie Żydów ocalonych z zagłady przez Polaków”.
Sylwia: „Wzruszający był film „Nie było żadnej nadziei”, który pomógł mi wyobrazić sobie rzeczywistość getta warszawskiego”.
Wiktoria: „Najbardziej podobało mi się zwiedzanie wystawy stałej w muzeum”.
Paulinka: „Wyjazd był ciekawy, bo mogłam poznać miejsca związane z kulturą żydowską w innych miastach”.

WsteczPlayDalej09-03-2016r.

Program edukacyjny „Przywróćmy Pamięć”

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego wybrała nasz projekt do nagrania materiału filmowego z tegorocznej edycji projektu. Jako jedna z trzech szkół zaprezentujemy swoją pracę w przestrzeni szkoły (na 58 szkół biorących udział w projekcie).

Tym bardziej nam miło, że dwie olsztyńskie szkoły pojawią się w materiale.

Pani Małgorzata Kozera dnia 13 CZERWCA 2016 r. będzie realizować dla FODZ reportaż filmowy dotyczący programu "Przywróćmy pamięć".

Program edukacyjny „Przywróćmy Pamięć” jest realizowany przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce w ramach partnerstwa z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.
Celem programu edukacyjnego „Przywróćmy Pamięć” jest propagowanie wśród uczniów wiedzy na temat historii i kultury Żydów oraz zachęcenie ich do realizacji projektów na rzecz przywracania pamięci o społeczności żydowskiej w swojej miejscowości.
W ramach projektu „Przywróćmy Pamięć” uczniowie:
1. ODKRYJĄ WIELOKULTUROWĄ HISTORIĘ SWOJEJ MIEJSCOWOŚCI:
zbiorą informacje i dokumenty związane z obecnością Żydów w ich miejscowości i regionie, przeprowadzą wywiady ze starszymi mieszkańcami, sfotografują i opiszą zachowane zabytki.
2. POZNAJĄ TRADYCJĘ I KULTURĘ ŻYDOWSKĄ:
dowiedzą się wiele na temat tradycji żydowskiej, aby lepiej zrozumieć losy polskich Żydów oraz wykorzystać tę wiedzę w szukaniu odpowiedzi na pytania o wartości uniwersalne: wolność słowa, sprawiedliwość, odpowiedzialność, dobroczynność.
3. ZAOPIEKUJĄ SIĘ CMENTARZEM ŻYDOWSKIM
uporządkują go, sfotografują macewy, zrekonstruują jego historię.
4. PRZYWRÓCĄ PAMIĘĆ O WIELOKULTUROWYM DZIEDZICTWIE:
zaprojektują i wydadzą ulotki o wielokulturowym dziedzictwie miejscowości, zaproszą mieszkańców na przedstawienie, zaprezentują prace plastyczne (wystawa fotografii), oprowadzą innych po żydowskich zabytkach, zorganizują dyskusję na temat praw człowieka.
Projekt realizowany w Gimnazjum Nr 13 nosi tytuł „Działanie nośnikiem pamięci o przeszłości”.
W ramach programu uczniowie naszej szkoły: porządkują cmentarz żydowski, zwiedzają Olsztyn (wycieczka "śladami ludności żydowskiej”), zwiedzają Muzeum Nowoczesności w Olsztynie w zrewitalizowanym Tartaku Raphaelsohnów, fotografują obiekty (ślady po społeczności żydowskiej w naszym mieście), przygotują wystawę prac i fotografii, uczestniczą w warsztatach ze specjalistami (edukatorem Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia”, edukatorkami Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, pracownikiem merytorycznym Instytutu Pamięci Narodowej i edukatorem Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście, konserwatorami zabytków).
Pielęgnując pamięć o przeszłości gimnazjaliści uczestniczą w obchodach wydarzeń historycznych, dbają o miejsca pamięci oraz aktywnie włączają się w wydarzenia organizowane w szkole i mieście.

http://fodz.pl/PP/?d=115&id=991&l=pl

Joanna Mieszczyńska
Opiekun projektu, nauczycielka historii
Ambasador Muzeum POLIN w WarszawieProjekt Gimnazjum Nr 13 w Olsztynie wyróżniony w ogólnopolskim konkursie

Projekt realizowany przez uczniów Gimnazjum Nr 13 w Olsztynie został uznany przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce za projekt miesiąca. Wśród 58 szkół w Polsce, biorących udział w projekcie konkursowym, doceniono nasze systematyczne działania mające na celu poznawanie i ukazywanie wielokulturowej historii naszego miasta.
W programie „Przywróćmy Pamięć”, realizowanym przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce w ramach partnerstwa z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Gimnazjum Nr 13 zorganizowano wiele przedsięwzięć związanych z tym projektem, które w szkole realizowano programem noszącym tytuł „Działanie nośnikiem pamięci o przeszłości”. Wielość i atrakcyjność działań została doceniona w Polsce, za co serdecznie dziękuję

http://fodz.pl/PP/?d=4&l=pl

Joanna Mieszczyńska
Opiekun projektu, nauczycielka historii
Ambasador Muzeum POLIN w Warszawie

WsteczPlayDalej

Powrót do treści | Wróć do menu głównego