Menu główne:

„Zakręcony (w) Olsztyn”


Idź do treści

„Zakręcony (w) Olsztyn”

11-10-2017r.

W sobotę 30 września 2017r. ruszyła pierwsza odsłona projektu grantowego „Zakręcony (w) Olsztyn”. Działania organizowane są w ramach programu „Wędrowna Akademia Kultury” realizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2016-2018" oraz ze środków samorządów Ełku, Olsztyna i Szczytna oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Już od sierpnia trwały w XI LO działania przygotowujące realizację projektu „Zakręcony (w) Olsztyn”. Młodzież przygotowywała zagadki i zadania przeznaczone do wykonania w trakcie działań projektowych przez jej młodszych kolegów ze szkół podstawowych i przedszkoli wraz z rodzicami. Do wspólnej zabawy, do poznawania swojego rodzinnego miasta – Olsztyna – zaproszono zespoły rodzinne (rodziców wraz z dziećmi w przedziale wiekowym 4-10 lat).

Przywitanie uczestników odbyło się w XI LO w Olsztynie, a projekt rozpoczęto od zapoznania się z mapą Warmii. Następnie dzieci wraz z rodzicami i olsztyńskimi wolontariuszami (uczniami Szkoły Podstawowej nr 33 i XI Liceum Ogólnokształcącego) spacerowali po olsztyńskim Starym Mieście pod opieką doświadczonej przewodniczki PTTK Marty Kruk. Maluchy zapamiętywały w poszczególnych częściach miasta słowa – klucze potrzebne do rozwiązania zagadek i quizów. Wśród haseł pojawiły się takie, jak ratusz, zamek, Kopernik, herb, święty Jakub, muszla, Wysoka Brama. Zwiedzając starówkę z przewodnikiem, dzieci rozwiązywały zagadki w przestrzeni miasta i porównywały obiekty współczesne z retrofotografiami z początków XX wieku. Po powrocie do XI LO na uczestników czekał słodki poczęstunek oraz rozwiązywanie rebusów, krzyżówek i układanie puzzli. Następnie odbyły się działania plastyczne pod okiem Ewy Letki (lepienie w glinie bab pruskich, malowanie lnianych toreb czy rysunków). Na koniec długiego i intensywnego dnia przewidziano dla zapracowanych maluchów ciepłe pierogi

Szkołę Podstawową reprezentowali wolontariusze: Agnieszka Krankowska i Oliwia Korczak (IIA), Wiktoria Barwińska i Martyna Berg (IIE) oraz Mirosław Ciszewski i Cezary Koziatek (IIIF), a maluchy Aleksandra Kaczyńska (IIA) z siostrą i mamą.
Zajęcia w ramach projektu grantowego są dla uczestników bezpłatne. Uczestników warsztatów gościnnie przyjął w progach swojej szkoły Dyrektor XI LO Janusz Krzysztof Rączkiewicz, za co serdecznie dziękujemy.

Joanna Mieszczyńska
Koordynatorka merytoryczna projektu
Ambasadorka Muzeum POLIN w Warszawie


WsteczPlayDalej

Powrót do treści | Wróć do menu głównego